Stoklarımıza 2. El Cihazlar girmiştir.

2. El Cihaz Listesi

EKC Grup Hassas Klima Çözümleri

Hassas Klima ile ilgili ihtiyaçlarınızın tümüne çözüm olur.

Laboratuvar İklimlendirme Sistemleri

  • 813 defa

Laboratuvar iklimlendirme sistemleri tasarlanırken hem sıcak hem de nem oranının komplikasyonu düşünülmüştür. Eğer hava istenilen sıcak değerleri içerisindeyse nemin de kontrol edilmesi ve uygun değerlere çekilmesi sağlanmalıdır. Laboratuvar sistemleri sayesinde ortamdaki hava akışı homojen olarak dağılmalı ve laboratuvar çalışanlarını rahatsız etmemelidir.Laboratuvar iklimlendirme,Laboratuvarda üretimi yapılacak madde ve ürünlerin test ve tahlilleri laboratuvar ortamına uygun koşullarda yapılmalı ki net sonuçlar verebilsin. Çünkü sertifikalandırma sistemlerine göre nem ve sıcaklık oranı sağlanmış olan test ve tahliller geçerli sayılmaktadır. Bu da iklimlendirme sistemleri ile sağlanır.

Laboratuvar İklimlendirme Sistemlerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?
1.    Hassas Kontrollü İklimlendirme Soğutma Yükü Seçimi: Soğutma yükünün seçimi dikkat edilmesi en önemli konulardan bir tanesidir. Bu cihazları seçerken doğru ve detaylı bir hesaplama yapılmalıdır çünkü, istediğiniz verimi alabilmeniz açısından önemlidir. Özellikle nem değerleri dikkate alınarak seçilen cihazlarda uygun kapasiteli nem silindirinin bulunduğuna dikkat etmelisiniz.
2.    Dış Ünite Seçimi: Dış üniteler; bölgesel özellikler dikkate alınarak seçilir. Dış ortamla yapılacak olan ısı alışverişinin sağlıklı yapılabilmesi açısından en uygun dış ünite cihazı seçilmelidir. Yaz ve kış sıcaklıklarına göre dış ortam sıcaklığının nasıl olacağı göz ardı edilmemelidir. Örneğin Ege Bölgesi’nde ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde kullanılacak olan dış ünitenin birbirinden farklı olması gerekmektedir.
3.    Cihaz Seçimi: Nem alma ve nem verme özellikli cihazlar seçilmelidir. Nem dengesinin sabit tutulabilmesi açısından hot gazlı ya da inventer kompresörlü cihazlar kullanılmalıdır. Cihaz temininden sonra konumlandırılması da önem taşıyan bir başka konudur. Konumlandırmada özellikle hava akışının homojen dağılımına dikkat edilmelidir.
4.    Hot Gazlı Cihazlar: Bu cihazlar özellikle laboratuvarlar ve nem değerinin önem taşıdığı prosesler için üretilir. Sıcak gazlı laboratuvar iklimlendirme sistemlerinde ek olarak konulmuş olan serpantin sayesinde ortam sıcaklık set değerine yaklaşır. Ayrıca sıcaklığın düşmemesi açısından dışarı yönlendirilen gaz miktarı serpantine yollanarak dengeli bir soğutma sağlanır.
5.    İnventer Kompresör: İnventer kompresörler, ortamın soğutma gereksinimine göre kademeli olarak artabilir veya kısılabilir. Kompresörlerin ilk kalkış sırasında yüksek bir enerji harcamasını engelleyerek, soğutulmuş olan ortamın sıcaklığının sabit kalmasını sağlar.

Benzer Öğeler (etikete göre)

Biz Arayalım

Lütfen bilgileri giriniz

Üye Giriş