Stoklarımıza 2. El Cihazlar girmiştir.

2. El Cihaz Listesi

EKC Grup Hassas Klima Çözümleri

Hassas Klima ile ilgili ihtiyaçlarınızın tümüne çözüm olur.

Hassas Klimalar Nerelerde Kullanılır?

  • 1068 defa

Hassas klimalar Hassas kontrol gerektiren mahallerin çoğunu, bilgisayar ve elektronik ekipmanların bulunduğu ve yapıları gereği 7x24 çalışmaları gereken sistem odaları oluşturmaktadır. Sistem odalarının dışında, müzeler, UPS odaları, arşiv odaları laboratuarlar gibi mekanlar da hassas sıcaklık ve nem değerlerini gerektiren mahaller oldukları için bu tarz cihazların kullanılması önerilmektedir.

Genel olarak Sistem odası tasarımı ve uygulamalarını sağlarken dikkat edilmesi gerekenleri de şu şekilde özetleyebiliriz.
•    Sistem odalarını planlamadan evvel elimizdeki donanım envanterine göre oda planı yapmalı ve uygulamalıyız.
•    İşletmenin ileriye dönük büyüme beklentileri göz önünde bulundurularak alan ve ürün seçimi yapılmalı.
•    Oda tasarlanmadan önce her türlü Disaster göz önünde bulundurularak planlanmalı.
•    Odanın her tür ısı değişikliklerini içeriye ve dışarıya hissettirmeyecek malzemeler ile yapılması sağlanmalı
•    Sistem odasında hassas kontrollü iklimlendirme çözümlerinde soğuk hava koridorları için mümkünse yükseltilmiş döşeme uygulanmalı (min 30 cm). Bunu biraz açacak olursak yeni oluşturulan veya mevcut bir sistem odasında Yükseltilmiş döşeme uygulaması var ise ve bu yükseltilmiş döşeme yüksekliği havanın akışkanlığını, debisini, basıncını etkilemeyecek seviyede ise (min.30 cm), o zaman hassas kontrollü iklimlendirme cihazının önden veya üstten emiş, döşeme altından üfleme modeli önerilmelidir. Böylelikle döşeme altına üflenen soğuk hava menfezler vasıtası ile odadaki cihazlar için gerekli olacak soğutmayı verimli olarak sağlayacaktır.
•    Yapılacak döşemelerin antistatik özellikli, min.30 dakika yangın dayanımı olan, üstündeki kabinet ve donanım ağırlığını karşılayacak mukavemette olması planlanmalı.
•    Yükseltilmiş döşeme altı içerideki hava kalitesini değiştirmeyecek epoksi boya uygulaması ile uygulama yapılmalı.
•    Hassas kontrollü iklimlendirme sistemleri işletmenin bütçesine bağlı olarak yedekli planlanmalı.
•    İç ortam ünitesi ile dış ortam ünitesi arasındaki mesafenin, iç ünitenin çalışmasını ve performansını etkilemeyecek şekilde ve standartta olmalı sistem odaları ve önemli mahallere konulan cihazların periyodik olarak bakımlarının yapılması sağlanmalı.

Unutulmamalıdır ki sistem odalarında kullanılan çoğu aktif cihazlar önden emiş yaparak, arkadan sıcak havayı eksoz etmektedir. Böylelikle cihazların içinde dolaşan hava, ihtiyaç duydukları ve derecesi önceden belirlenmiş soğuk hava olacaktır. Sistem odalarında önerilen ısı değeri 20 ila 22 °C arasındadır. Nem de ise bu oran % 50-55 civarı olmalıdır.

Odaların inşai ve altyapılarına paralel olarak üfleme metodları seçilmelidir.

Hassas kontrollü iklimlendirme sistemleri endüstriyel tip çözümler sağladığından hata öncesi uyarı sistemi ile donatılmıştır. Sistem oluşabilecek hata öncesi kontrol paneli ile yöneticileri uyarma özelliğine sahiptir. Hatta 3. parti donanım veya yazılıma gerek duyulmaksızın bile oluşabilecek klima hatalarını ilgili kişilere mail veya SMS atacak modülleri kurmak ve sağlamakta mümkün olabilmektedir.

Biz Arayalım

Lütfen bilgileri giriniz

Üye Giriş