Stoklarımıza 2. El Cihazlar girmiştir.

2. El Cihaz Listesi

EKC Grup Hassas Klima Çözümleri

Hassas Klima ile ilgili ihtiyaçlarınızın tümüne çözüm olur.

Hassas Kontrollü İklimlendirme (klima) Seçim Parametreleri

  • 1094 defa

Doğru keşif - doğru seçim: Daha doğru ve gerçekçi bir kapasite tayini için, ısı kazancını etkileyen tüm fonksiyonların gözönünde bulundurulduğu bir hesap yapmak zorunludur. İklimlendirilen ortama uygun cihaz kapasitesi belirlendikten sonra hava sirkülâsyonunun iyi bir şekilde sağlanabilmesi amacıyla cihaz modeli doğru seçilmelidir. Doğru kapasitede cihaz seçimi yapılmayan yerlerde sorunlar yaşanmaktadır. Kapasite yüksek seçilirse, cihaz sık aralıklarla termostata girerek ısıtma ve soğutmada problem yaşanır. Kapasite düşük seçilirse, cihaz sürekli çalışarak kompresörün zorlanmasına neden olur. Bu da kompresörün verimini ve çalışma ömrünü etkiler.

Sağlıklı voltaj: Cihazın sağlıklı olarak çalışabilmesi için şebeke voltajı, teknik kataloglarda belirtilen limitler dahilinde olmalı, aksi durumda şebeke voltajını düzelten aletler kullanılmalıdır. Yüksek ve düşük voltaj cihaz için sakıncalıdır. Düşük voltajda çalıştırılan bir klima cihazının kompresörü arızalanabilir veya cihaz devreye giremez. Yüksek voltajda ise cihazda bulunan yüksek voltaj koruma elemanı ve transformatör arızalanabilir.

Doğru montaj: Cihazın sağlıklı olarak çalışabilmesi için montaj kurallarına ve teknik kataloglarda belirtilen limitlere bağlı kalarak klima cihazı monte edilmelidir. Hatalı yapılan montajlar klima cihazının çalışma verimi ve ömrü ile direk ilgilidir.

Doğru soğutkan şartı: Sistem içerisinde bulunan doğru soğutkan, sıkıştırma tip soğutma sistemleri için hayati önem taşıyan akışkanlardır. Bu yüzden teknik kataloglarda belirtilen ara tesisat limitlere bağlı kalarak elektronik gaz şarj aparatı ile soğutkan şarjının doğru olarak yapılması gerekmektedir. Hatalı yapılan soğutkan şarjları klima cihazının çalışma verimini etkiler aynı zamanda cihazda bir takım arızaların oluşmasına neden olabilir

Bilinçli kullanım: Klima cihazının montajının bitmesi demek işim bittiği anlamına gelmez. Montaj, kurallara uygun olarak yapıldıktan sonra cihazla ilgili tüm teknik ve kullanıma ait bilgilerle birlikte, kullanma kılavuzunun kullanıcıya verilmesi yetkili servisin sorumluluğudur. Anlatılan bu bilgileri anlamak ve uygulamak da tüketicinin sorumluluğudur.

Zamanında doğru bakım: Kullanıcıdan talep gelmesi halinde, periyodik bakım hizmetleri verilmelidir. Bakım klima cihazının çalışma verimi ve ömrü ile direk ilgilidir. Bu yüzden bakımın gerekliliği kullanıcıya anlatılmalı ve bakım ile ilgili bilgiler verilmelidir. Diğer salon ve split tipi klimalardan farkı

•    Hassas klima cihazlarının tasarımı ve üretimi sadece sistem odaları düşünülerek gerçekleştirilmektedir. Markette veya evde bu cihazları göremezsiniz. Zira yüksek kapasite ve debiye sahip cihazlardır.
•    Sistem odaları sürekli soğutma gerektiren mahaller olduğu için 7/24 ve yıllarca problem çıkarmadan bir soğutucu üniteye ihtiyaç duymaktadır. Bu da evde kullandığımız konfor tipi klimalar ile değil, sistem odaları için dizayn edilen hassas klimalarla olmaktadır.
•    Split ve salon tipi klimaların kötü ve kullanışsız olduğunu değil; sadece yerinin sistem odası olmadığını belirtiyoruz. Zira konvansiyonel klimalar konfor tipi olduğu için sürekli çalışmaya elverişli değildir. Daha doğrusu arıza çıkarma riski her zaman için yüksektir. Çünkü 5 saat çalışır ise 1 saat dinlendirmek gerekir. Ancak sistem odalarında bu mümkün olmadığı için tasarımına aykırı olacak şekilde sürekli çalıştırmak bu cihazlarda ciddi arızalara yol açmaktadır.
•    Hassas klimalar, yaz aylarında sıcaktan ve kış aylarında soğuktan etkilenmeden çalışabilen cihazlardır.
Split ve salon tipi klimalar -5 veya -7 °C’lerde ve +45 °C’lerde dış ünitelerinden kaynaklı olarak çalışamamaktadır.
Ancak hassas klimalarda -30 °C ve +45 °C aralığı cihazların rahat bir şekilde çalışabildiği sıcaklıklardır.Hassas klimalar uzun soluklu bir yatırımdır. 100.000 saatin üzerinde çalışma garantisi mevcuttur.
•    Sistem odalarındaki milyon dolarlık yatırım göz önüne alındığında hassas klima yatırımı akıldaki sorunları ortadan kaldırarak sigorta görevi görmektedir.
•    Sıcaklığı +/- 1 °C ve nemi de +/- %5 RH oranında sabitlemektedir. Zira tüm dünya standardı 21 °C +/- 1 °C ve %50 RH +/- %5Rh olarak sistem odalarında geçmektedir.
•    Hassas klimalar sabit sıcaklık ve nemde çalışabilen, gerektiğinde nem alabilen yüksek performanslı cihazlardır.
•    Web üzerinden izlenebilme ve bina otomasyon sistemlerine bağlanabilme gibi ekstra özellikleri ile kurulan sistemin aynı zamanda izlenebilmesini de sağlamaktadır.
•    Cihazlara lokasyonlar dikkate alınarak müdahale sürelerimiz mevcuttur. (4- 6 saat arası) Bu servis sistem odası klimaları olmasından ötürü 7/24 ve bayram hafta sonu dahil verilmektedir.

Biz Arayalım

Lütfen bilgileri giriniz

Üye Giriş